راهنمای ثبت نام و استفاده از سامانه پیام کوتاه سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور

ثبت نام در سامانه پیام کوتاه:

مشاور املاک یا اپراتور ثبت قرارداد وظیفه دارد هنگام مراجعه طرفین قرارداد ابتدا به آنها این اطلاع رسانی دقیق را انجام دهد که در صورتی که طرفین تمایل دارند کد رهگیری قرارداد و سایر مشخصات و اتفاق های مربوط به قراردادهای آنها در سامانه املاک در اسرع وقت و از طریق پیامک به آنها اطلاع رسانی گردد قبل از شروع به ثبت قرارداد آنها در سامانه باید ابتدا عدد 1 را به شماره 110203000 ارسال نمایند. همچنین مشاور املاک یا اپراتور ثبت قرارداد در هنگام ثبت طرفین قرارداد حتما و الزاماً باید در قسمت تلفن همراه، همانند سایر اطلاعات فرد شماره موبایل فرد طرف قرارداد را به صورت صحیح و با تایید فرد وارد نماید و وارد کردن هر شماره ای (شماره موبایل غیر معتبر مانند 09999999999 یا شماره مشاور یا مباشر) که غیر از شماره فرد طرف قرارداد باشد پیگرد صنفی را به همراه خواهد داشت و تخلف آشکار محسوب می گردد.


استعلام کد رهگیری قرارداد از طریق پیام کوتاه

با استفاده از این قابلیت ایجاد شده در سامانه املاک و مستغلات کشور، هر فردی در هر نقطه ای از کشور این قابلیت را خواهد داشت که با استفاده از یک پیام کوتاه استعلام کد رهگیری قرارداد مورد نظر را انجام دهد و اطلاعات صحیح مرتبط با قرارداد را در اختیار بگیرد. نحوه کار بدین صورت است که فرد باید کد ملی یکی از طرفین قرارداد و کد رهگیری قرارداد مورد را نظر به صورت کد ملی طرف قرارداد#کد رهگیری قرارداد (توجه شود که حتماً عدد اول کد ملی و عدد دوم کد رهگیری قرارداد باشد) را به شماره 110203001 ارسال نماید.

سوالات متداول مربوط به سرویس پیامکی

1- هزینه ارسال و دریافت هر پیامک چه مقدار می باشد؟
ارتباط با سامانه املاک و مستغلات کشور از طریق پیامک رایگان می باشد. در واقع ارسال پیامک از طرف فرد هزینه ای را برای وی در بر نخواهد داشت و تنها در صورت پاسخ سامانه و دریافت پیام از یکی از شماره های سامانه پیام کوتاه املاک و مستغلات کشور، مبلغ 200 تومان به عنوان هزینه خدمت به حساب فرد منظور خواهد شد.

2- نحوه انصراف از سامانه پیام کوتاه به چه صورت می باشد؟
ابتدا لازم به ذکر است این نکته به خوبی منتقل شود که در صورتی که فردی از ثبت نام در سامانه پیام کوتاه اعلام انصراف نماید به هیچ صورتی پیامک به وی ارسال نخواهد شد و در جریان رخدادهای مربوط به قرارداد خود قرار نخواهد گرفت با این حال با توجه به احترام به حقوق شهروندی و فردی هر فرد پس از ثبت نام در سامانه پیام کوتاه که با ارسال عدد 1 به شماره 110203000 انجام می گیرد، می تواند برای اعلام انصراف خود از ثبت نام در سامانه، عدد 2 را به شماره 110203000 ارسال نماید.

3- نحوه اطلاع رسانی به متعاملین به چه صورت باید باشد؟
مشاورین املاک باید پوستر طراحی شده برای این منظور را از اینجا دانلود نمایند و به تعداد مناسب چاپ و در بنگاه خود نصب نمایند به شکلی که کاملا در معرض دید مراجعه کنندگان باشد. در ضمن علاوه بر نصب این پوسترها، در هنگام مراجعه متعاملین این اطلاع رسانی باید به صورت شفاهی و کاملاً واضح نیز صورت گیرد.